ЗНО 2020

Поради абітурієнтам: як ефективно організувати навчальний процес з підготовки до ЗНО

 До початку  зовнішнього незалежного оцінювання залишилося мало часу, а матеріалу, який необхідно ще вивчити неймовірна кількість? Як запам'ятати понад 3000 термінів, дат, правил та формул з різних предметів? Як швидко повторити пройдений матеріал? Якщо тебе, шановний абітурієнте, хвилюють ці питання, то наша стаття саме для тебе!

 

Практичні поради з організації самостійної підготовки до ЗНО:

 

1. Готуватися потрібно СИСТЕМАТИЧНО, а не час від часу. Тож знайдіть в своєму розкладі по годині часу на кожен предмет і використовуйте цей священий час лише для навчання! Кожного тижня! 

 

2. Підготуйте місце для занять: приберіть зі столу зайві речі, зруч­но розташуйте необхідні підруч­ники, посібники, зошити, папір, олівці. Це необхідно зробити, щоб не витрачати дорогоцінний священий час на пошук канцелярії по всій кімнаті.

 

3. Складіть план занять: необхідно чітко визначити, що саме сьогодні вивчатимете,  не взагалі: «трохи позаймаюся», а які саме розділи і теми.

 

4. Почніть зі складнішого, з того розділу, який знаєте найгірше. Але якщо вам важко «розгойдатися», можна почати з того ма­теріалу, який найбільш цікавий і приємний. 

 

5. Чергуйте заняття і відпочинок, скажімо, 40 хвилин занять, потім 10 хвилин — пе­рерви. Можна у цей час помити посуд, полити квіти, зробити зарядку. Погортати новини та фото друзів в соціальних мережах не вважається відпочинком, тож це заняття краще відкласти поза межі навчального часу.

 

6. Не треба прагнути до того, аби прочитати і запам'ятати напам'ять увесь підручник. Корисно структурувати матеріал, складати плани, схеми, причому бажано їх записува­ти. Плани корисні і тому, що за ними легко повторити якийсь матеріал.

 

7. Як запам'ятовувати матеріал. Психологи встановили, що наша оперативна пам'ять при одночасному сприйнятті здатна утри­мати і потім відтворити в середньому лише сім об'єктів. Тому матеріал краще розби­ти на смислові шматки, бажано, аби їх було не більше семи. Смислові шматки матеріалу необхідно укрупнювати й уза­гальнювати, виражати головну думку од­нією фразою.

 

8. Використовуйте асоціації. Метод ло­кальної прив'язки полягає у побудові для ряду, що запам'ятовується, об'єктів іншого ряду — опорного, з добре знайомих або легких для вивчення об'єктів. Таким опор­ним рядом може бути послідовність кімнат у вашій квартирі, будинків на вашій вулиці тощо. Людина спочатку заучує опорний ряд, а потім використовує його елементи, аби зіставити з ними елементи заучува­ного ряду. Отже, якщо в матеріалі мало внутрішніх зв'язків — озирніться довкола. Уявіть обстановку, в якій ви вивчали ма­теріал, і ви пригадаєте його, адже отримані одночасно враження запускають механізм згадування.

 

9. Як повторювати? Перекажіть текст своїми словами, і ви легше його запам'ятаєте, аніж просто прочитавши багато разів, — адже це активна розумова праця. Загалом, будь-яка аналітична робота з текстом дозволяє краще його запам'ятати. Це може бути пе­рекомпонування матеріалу, знаходження парадоксальних формулювань для нього, залучення контрастного фону або матеріалу тощо.

 

10. Конспектування. Виявляється, текст мож­на сильно скоротити, представивши його у вигляді схеми — «зірки», «дерева», «дуж­ки» тощо. При цьому сприйняття та якість запам'ятовування значно покращуються че­рез образність запису. Таким чином, вам необхідно розбити великий текст не більш ніж на 7 частин, зв'язати ці частини між собою, виділити опори (слова і думки, що стоять за ними) і вивчити їх.

 

11. Виконуйте якомога більше різних опуб­лікованих тестів з якогось предмета. Ці тре­нування ознайомлять вас із конструкціями тестових завдань. Тренуйтеся із секундоміром у руках, за­сікайте час виконання тестів. Тестові зошити всіх років з різних предметів можна знайти за посиланням, також можна користуватися тренажером Яндекс.ЗНО.

 

12. Готуючись до іспитів, ніколи не думайте, що не впораєтеся із завданням, а навпаки, подумки малюйте собі картину тріумфу. Щодня виконуйте вправи на зняття на­пруження, втоми, на розслаблення.

 

ЗНО. НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ