ЗНО 2020

Три ключі до ЗНО з української мови.
Ключ перший: власне висловлювання

На підготовку до ЗНО з української мови і літератури лишилось не так багато часу. На сьогодні кожен з вас має певну базу знань з мовного матеріалу та стоси прочитаних творів українських письменників. Якісне виконання всіх тестових завдань може забезпечити вам лише 180 балів із 200. Власне висловлення ― це 20 балів, які суттєво вплинуть не лише на результат загалом, але й на ДПА зокрема.

 

Отже, читайте уважно, як написати гарне власне висловлення і вибороти 20 балів за 45 хвилин!

Порада перша:щоб підготуватися до власного висловлення якісно, необхідно знати структуру, чіткі вимоги та критерії оцінювання власного висловлення. Почнемо у зворотному напрямку, адже в кінцевому рахунку нас цікавлять бали!

 

Зверніть увагу!

Якщо робота не відповідає темі, її оцінюють у «0» балів, робота менше 100 слів ― «0» балів.
Детальніше можна подивитись тут: критерії оцінювання власного висловлювання.

Порада друга: уважно прочитайте текст і дайте відповідь на питання.

Прочитайте наведений текст: Основну частину свого часу людина витрачає на виконання соціальних обов'язків — трудових, навчальних, сімейних тощо. Тому, коли видається вільна хвилинка, багато хто просто байдикує, наприклад бездумно перемикає телеканали або безцільно блукає просторами «світової павутини», забуваючи, що час життя невпинно спливає.

Викладіть Ваш погляд на проблему: Як можна з користю проводити вільний час, щоб потім не жалкувати за марно втраченими цінними хвилинами життя?

Дайте відповідь на питання: «Як можна з користю проводити вільний час, щоб потім не жалкувати за марно втраченими цінними хвилинами життя?»

Зверніть увагу!

Що робити, якщо немає питання, а є лише стверджувальне речення?

Викладіть погляд на проблему: Людина ― коваль своєї долі. 

Від цього Ваш твір не має змінювати структуру!

Ви маєте погодитися або спростувати наведену думку.

Порада третя: зразкові твори (приклади власного висловлення) в Інтернеті чи збірнику зазвичай штучні та відредаговані майстрами слова з багаторічним досвідом викладання. Тому структуру власного висловлення будемо розглядати на прикладі учнівського твору.

Викладіть погляд на проблему: Людина ― коваль своєї долі.

1. Теза 

На мою думку, ця тема завжди була і буде актуальною, і я з нею безумовно погоджуюся. Люди часто звинувачують «долю» у своїх невдачах і поразках. Але якщо проаналізувати проблеми багатьох, то можна помітити, що тільки вони винні в тому, чого не досягли. Так само і з щастям,  саме людина ― коваль своєї долі.

Коментар: теза має містити мовні кліше (на мою думку, я вважаю тощо). Теза ― це відповідь, яку ви ще маєте обґрунтувати в аргументах, навести до них приклади та зробити висновки. Отже, це той каркас, від якого залежать Ваші 20 балів. Зауважте, вона не має бути однозначною, бо аргументи не мають бути синонімічними переказами однієї думки. Тому перше речення тези ― це ваша згода/незгода з думкою, друге речення ви розкриватимете в аргументі №1, третє ― аргумент №2.

2. Аргументи (1)

По-перше, як я вже зазначив, інколи люди звинувачують свою долю через те, що в них щось не виходить. Насправді ж, вони заслуговували на це. 

Коментар: аргумент ― це доказ власної думки, яку ми наводимо в тезі. Ви можете використовувати мовні конструкції на зразок  «тому що», «це доводить», «свідченням цього є», «доказом цього може бути». Аргумент, наведений вище, містить незначні похибки. Спробуйте його відредагувати.

3а. Приклад з літератури чи інших видів мистецтв

Яскравим прикладом може слугувати головна героїня Тараса Григоровича Шевченка Катерина з однойменної поеми. Коли вагітну дівчину кидає москаль, усі почали сміятися з неї та зневажати, навіть рідна мати відцуралася її. Вона все звинувачувала навкруги, але проблема крилася лише в ній. Адже всі попереджали бідолашну, чим це може закінчитися.

 

Коментар: ви маєте використовувати мовні кліше «наприклад…», «(яскравим) прикладом може слугувати…», «не можна не згадати…», далі:
• проблема;
• автор твору, назва твору, жанр;
• художній образ (герой), через який розкрита проблема;
• цитата з твору (за бажанням учасника).

2. Аргументи (2)

По-друге, я часто чую від батька таку фразу: «Сильний шукає можливості, а слабкий ― причини». Цей афоризм є дуже влучним, бо сильна людина самостійно «гне свою лінію». 

3б. Приклад, що є історичним фактом або випадком із життя

У мене є старший брат, який жив у квартирі з нами до двадцяти років. Він не хотів працювати і вимагав гроші від батька. Одного разу його перестали спонсорувати, і Андрій не мав можливості «жити красиво». Перші роки брат звинувачував батька, але через декілька років зрозумів, що йому бажали тільки добра. За три роки з юного хлопця, котрий жив за рахунок батьків, він перетворився на велику людину. Зараз брат спокійно може забезпечити комфортне життя собі та майбутній родині.

Коментар: більшість з вас буде наводити приклад з життя. Головна умова ― нештучність. Це як приклад з літератури, тільки головним героєм є ваша подруга, брат, сестра, тато чи мама. Приклад з історії чи суспільно-політичного життя переконливіший, однак може містити фактичні помилки, які не підвищать бал.

4. Логічність і послідовність

Коментар: у власному висловленні має бути щонайменше 4 абзаци, кожен з яких має починатися мовними кліше: «я вважаю», «по-перше», «по-друге», «отже» ( або «на мою думку», «з одного боку», «з іншого боку», «таким чином»).
Не змінюйте місцями приклади з літератури чи життя, дотримуйтеся чіткої структури, і вас чекає гідний бал!

5. Висновок

Отже, кожен сам творець власної долі. Ніхто не завадить тобі досягти великих успіхів, якщо ти будеш багато працювати. Так само й в прірву ніхто тебе не може затягнути, окрім самого себе.

Коментар: висновок має відповідати тезі й органічно випливати з аргументів і прикладів. Перше речення загальний висновок, друге ― до першого аргументу, третє ― до другого.

Порада четверта: потренуйтеся вдома разом з уявною схемою, адже структура ― це 12 балів з 20!

 

Порада п'ята: пишіть твори з перервою в один день. Не соромтеся звертатися до вчителя за порадою. Ви маєте до ЗНО «виписатися» та зрозуміти ваші типові помилки, щоб мати змогу їх уникнути на справжньому тестуванні.

Порада шоста: пишіть власне висловлення останнім на реальному ЗНО. Поясню чому: найскладнішою є частина №1 (українська мова). Вона забере найбільшу частину вашого часу. Виконуючи частину №2 (українська література), ви відпочинете й надихнетеся на приклад з літератури.

Порада сьома:у вас є чернетка! Вам достатньо 30 хвилин, щоб написати якісний твір. 15 хвилин на те, щоб переписати. Дотримуйтеся  правил переносу слів, використовуйте лише ті слова та конструкції речень, у правильності яких ви впевнені.

Наприкінці перефразую класика: «Не бійтесь заглядати в тестовий зошит: це джерело підказок, а не сумне провалля!» Тому працюйте, тренуйтеся, все у ваших руках!

Юлія Огарь,
викладач курсів доуніверситетської 
підготовки з української мови і літератури,
викладач української мови і літератури 
в освітній студії Nature Tutor Group

Три ключі до ЗНО з української мови.
Ключ другий: як змагатися з українською літературою, не читаючи її


Якщо бути відвертим, то змагатися з українською літературою, не читаючи її, доволі складно, тому наша система порад акцентує увагу виключно на типових завданнях з української літератури та сприятиме успішній систематизації знань.
Також дана стаття містить корисні посилання для тих, хто не дуже любить читати!

Порада №1. Контролюйте себе.

Завантажте актуальну програму підготовки до ЗНО, де прописані всі твори, з якими вам необхідно ознайомитися. Складіть список та покладіть на робочий стіл. Розподіліть твори на частини для перечитування. Ведіть запис боргів для тих творів, що ви не прочитали.

 

 

Порада №2. Що краще читати: повний варіант творів або скорочений?

На практиці це не має значення. Але не поспішайте цьому радіти. Якщо ви обираєте не філологічний напрям, то сміливо беріть хрестоматію. Майбутнім філологам краще читати повні твори, адже в університеті на вас чекає величезний об’єм літератури, а певний пласт вже прочитаної класики буде приємним бонусом.

 

Порада №3. Читати очима недостатньо.

Озбройтеся олівцем та маркером. Підкреслюйте присвяти, описи головних героїв, географічні назви тощо.

Порада № 4. Чи потрібно знати біографію письменників?

Ні, роки народження та написання творів у вас запитувати не будуть. А от хто був «сонцепоклонником» чи «сонячним поетом» ― залюбки. Для цього після прочитання твору поцікавтеся критичним матеріалом про автора, перегляньте його світлини, знайдіть на карті України регіон, де він народився. Оживіть у своїй уяві класика.

 

 

Порада №5. Ведіть «читацький щоденник»

Це невеличкий зошит чи аркуші, де ви маєте занотовувати паспортизацію творів за такими пунктами:

 • літературний рід;
 • жанр;
 • тема;
 • головна ідея;
 • головні герої/дійові особи (виписуйте ключові слова з характеристик кожного героя);
 • сюжет (не пишіть текст, схематизуйте);
 • стиль.

Коментар: обов’язково виписуйте географічні назви, присвяти та назви розділів.

Порада №6. Більшість творів екранізовано. Дивіться фільми!

Список  творів та посилання на відео (аудіокниги):

Порада №7. Відокремте поезію XX ст. від прози.

Створіть один документ, де ви розмістите поезію за періодизацією. Систематично переслуховуйте її. Це справді діє. Список поезії та посилання на відео:

Порада №8. Систематизуйте власні знання!

Як тільки ви прочитаєте всі твори, необхідно буде систематизувати  знання. Самостійно розробіть тренажер:

 • справжнє прізвище письменника ― псевдонім
 • твір ― автор
 • твір ― жанр
 • твір ― стиль
 • головний герой ― головний герой (пара)
 • родина ― твір
 • твір ― географічна назва
 • характеристика героя ― ім’я ― твір, автор
 • слова героя ― ім’я ― твір, автор
 • присвята ― твір
 • розділ з твору ― твір

Коментар: опитуйте друзів, товариші нехай протестують вас.

Порада №9. Нехай вас не лякає теорія літератури.

Тропів та стилістичних прийомів безліч, але у вимогах до знань у програмі вказано не так багато. Вивчіть лише такі:

 • тропи (епітет, порівняння, метафора, гіпербола, літота, метонімія, синекдоха, оксиморон, персоніфікація, символ);
 • поетичний синтаксис (анафора, епіфора, алегорія, інверсія, антитеза, тавтологія, паралелізм, алітерація, асонанс).

Цих термінів для вас буде достатньо, щоб дати відповідь на одне! тестове завдання з теорії літератури.

Порада №10. Не забувайте про літературні угруповання та добу постмодернізму.

Складіть собі невеличкий список літературних угруповань. Сучасний літературний процес ви поверхово вивчаєте в школі. Вам необхідно  орієнтуватися в основних тенденціях та визначати найхарактерніші ознаки постмодернізму.

Порада №11. В усьому є послідовність.

Тест з української літератури йде в хронологічному порядку відповідно до того, як розвивався літературний процес. Наприклад, перше питання завжди стосується усної народної творчості, останнє ― постмодернізму!

 

 

Порада №12. Тренування, тренування і ще раз тренування!

Відсьогодні проходьте минулорічні тести ЗНО онлайн. Досвід свідчить, що учні, котрі долали поріг 190+, систематично виконували не лише штучні тести зі збірників, але й проходили всі оригінальні тестові завдання минулих років!

Успіхів вам і перемоги у двобої з тестом!

 

Юлія Огарь,
викладач курсів доуніверситетської 
підготовки з української мови і літератури,
викладач української мови і літератури 
в освітній студії Nature Tutor Group

Три ключі до ЗНО з української мови. Ключ третій: короткий екскурс у мовну теорію

 


Сьогоднішня стаття містить 10 "золотих" порад для успішної систематизації та активізації знань до ЗНО з української мови. Нічого зайвого, лише головне: увага акцентується виключно на типових завданнях, які є в кожному тесті ЗНО з української мови!

Отже, читайте уважно, як вибороти 48 балів на ЗНО та отримати максимальний бал з ДПА!

 

 

Порада №1. Якщо ви досі цього не зробили, знайдіть та ознайомтеся з програмою ЗНО з української мови і літератури. Мова ― це система, але ефективне вивчення передбачає блокове охоплення матеріалу. Ось вам посилання на актуальну програму підготовки до ЗНО-2017 з української мови та літератури, розміщену на офіційному сайті УЦОЯО.

Порада №2. Не намагайтеся повторити лише той матеріал, у якому ви маєте певні труднощі або взагалі не знаєте. Повторюйте навіть те, в чому ви добре орієнтуєтеся. Поступово, тема за темою. Практика доводить, що нові знання можуть витіснити вашу базу. Тому не лінуйтеся охопити все.

Порада №3. Можливо, вам буде складно зорієнтуватися в мовних розділах, тому далі ми спробуємо рухатися за темами і типовими завданнями в тестах.

Порада №4. Фонетика. Графіка. Орфоепія. Вам необхідно буде знайти звук або порахувати кількість звуків і букв у слові. Звертайте увагу на твердість і м’якість (чи пом’якшення) приголосного звука, випадки асиміляції (уподібнення), спрощення та розміщення звуків.

 

 

Обов’язково в кожному тесті є завдання на наголос. Розподіліть слова, що ви вивчаєте, на три аркуші (це допоможе вам запам'ятати не окремі слова, а їх групи):
1. Наголос на перший склад
2. Наголос на другий склад
3. Наголос на третій склад
Потренуйтеся із наголосами на цьому корисному сайті.

 

 

Порада №5. Лексика. Фразеологія. Складіть словничок лексичних помилок, підкресліть правильні форми та систематично повторюйте. Акцентуйте увагу на ПРАВИЛЬНИХ формах.

 

 В українській мові налічується безліч фразеологізмів. Найпопулярніші фразеологізми ви зможете знайти на цьому сайті, або скористайтеся словником (Ужченко В.Д. Фразеологічний словник української мови. — К. : Освіта, 1998. — 224 с.).

Зверніть увагу!

Прочитайте завдання на з'ясуйте: вам необхідно дібрати антонім чи синонім до фразеологізму. Це запорука успішного виконання подібних тестів!

 

 

Порада №6. Будова слова. Словотвір. Слід пам’ятати, що слово має містити не лише спільний корінь, але й значення. Іноді термін «спільнокореневе» можуть замінити на «похідне».

 

 

Також необхідно вміти визначати нульове закінчення в словах та знаходити слова, що закінчення не мають.

 

Порада №7. Морфологія. Іменник.У  процесі підготовки зверніть увагу на граматичну категорію роду, відмінка, написання й відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові та прізвищ, кличний відмінок.

 


У називному відмінку стоятимуть підмети, у знахідному ― додатки.

 

 

 

 

 

У кожному тесті є завдання, що присвячені ступеням порівняння прикметників.

 

 

Зверніть увагу на типи відмінювання числівників та узгодження числівників з іменниками та уживання числівників для позначення часу й дати:

 

 

Потренуйтеся відрізняти правильні форми займенників від помилкових.

 

 

Зверніть увагу на те, що дієслово має форми: дієвідмінювані, відмінювані (дієприкметник) та незмінні (інфінітив, дієприслівник, форми на -но, -то). Навчіться відрізняти правильні форми дієслів від помилкових та закінчення наказового способу дієслова.

 

Не оминайте правопис прислівників.

 

 

Обов’язково потренуйтеся розрізняти частини мови. Це гарантовано забезпечить вам 4 бали.

 

 

Порада №8. Синтаксис. Більшість тестів містять завдання саме синтаксичного характеру. Вам необхідно чітко розуміти межу між простим реченням, ускладненим однорідними членами речення, відокремленими означеннями (прикладками), обставинами і додатками, вставними словами і конструкціями, звертаннями, та складним реченням. Ці знання допоможуть вам успішно зорієнтуватися не лише в тестах на відповідність, але й у тих завданнях, що потребують однієї відповіді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Порада №9. Правопис. Цей розділ має бути окремим пластом для повторення. Для швидкої перевірки себе скористайтеся онлайн-джерелом «Словники України».

Основні розділи правопису для повторення такі:

 •  правопис літер, що позначають ненаголошені е, и, о.

 

 

 • спрощення в групах приголосних

 

 • м’який знак, апостроф

 

 • правопис префіксів пре-, при-, прі-, з-, с-, роз-, без, через-

 

 • подвоєння літер

 

 • правопис не з різними частинами мови

 

 

Порада №10. Обов'язково проходьте тести ЗНО онлайн. Учні, котрі додали поріг 190+, систематично виконували не лише штучні тести зі збірників, але й проходили всі оригінальні тестові завдання минулих років.

Успіхів вам і перемоги у двобої з тестом!

Юлія Огарь,
викладач курсів доуніверситетської 
підготовки з української мови і літератури,
викладач української мови і літератури 
в освітній студії Nature Tutor Group

 

 

Джерело: http://nature-tutors.blogspot.com/

ЗНО. НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ